کد خبر: 346/ ٠٩:٥٧ - 1398/04/23/ تعداد بازدید: 346
نسخه چاپي
ارسال به دوست
اخبار
مهندس مصطفي زيدآبادي نژاد
مدير HSE مجتمع مس سرچشمه
کارشناسي ارشد HSE

به استناد آمار سازمان بين المللي کار (ILO) روزانه 700 نفر در اثر شرايط ناايمن و غيربهداشتي محيط کار در سراسر جهان فوت مي کنند که معادل 5 تا 7 درصد مرگ و مير جهان را به خود اختصاص مي دهد. اين تعداد فوتي تقريبا معادل 3.94 درصد توليد ناخالص ملي مي باشد. از آنجائيکه نيروي انساني جزء سرمايه های هر سازماني محسوب شده و صيانت از آن وظيفه ذاتی هر سازمان مي باشد، در راستاي حفظ و صيانت از نيروي انساني و با نگرش جديد نسبت به مقوله ايمني و اينکه ايمني يک ارزش است نه اولويت، برآن شديم تا اولين رويداد ملي استارتاپ ويکند ايمني را برگزار نماييم تا هرچند خدمتي کوتاه در حذف خطرات محيط کار و کاهش حوادث ناشي از کار برداشته شود. 

استارتاپ ويکند يک رويداد علمي است که تا بحال افزون بر  1000 بار در بيش از ۴۸۰ شهر دنيا بر‌گزار گرديده و شبکه پهناوري از مشتاقان کارآفريني را پديد آورده است. اين رويداد 54 ساعته معمولا در 3 روز آخر هفته برگزار مي شود. در اين برنامه شرکت کنندگان پر انگيزه‌اي شامل برنامه نويسان، مديران تجاري، علاقمندان استارتاپ، بازارياب‌ها و طراحان گرافيک گرد هم مي‌آيند تا طي ۵۴ ساعت ايده هايشان را مطرح کنند، گروه تشکيل بدهند و هر گروه ايده‌اي را اجرا کند.

به طور کلي استارت آپ به کسب و کارهايي گفته مي شود که جهت برطرف کردن نيازي بر پايه فناوري هاي جديد راه اندازي مي شود.

در استارتاپ ويکند ايده‌هاي زيادي مطرح مي‌شوند اما آنچه در اين برنامه اهميت فراوان دارد فقط سه چيز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا! اين برنامه در خارج از ايران از ساعت ۶ بعد از ظهر روز جمعه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز يکشنبه ادامه دارد. در ايران از ساعت 3 بعد از ظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد در اين برنامه، شرکت کنندگان (حدودا ۱۰۰ نفر در ۱۰ تيم) همگي در يک فضاي مشترک قرار مي‌گيرند و با کمک مربيان خبره که از ميان کارآفرينان موفق انتخاب مي‌گردند، ايده‌ها را به کسب و کار تبديل مي‌نمايند. در پايان برنامه، تيم‌ها پروژه‌هاي خود را به هياتي از داوران که از ميان جامعه سرمايه‌گذار و استادان دانشگاهي و کارآفرينان هستند، ارائه مي‌نمايند. اين رويداد در سطح جهاني توسط برندهاي معتبر حمايت تجاري مي‌گردد.

هدف استارتاپ ويکند، آموزش و ترويج کارآفريني در کشورهاي جهان است. اما جداي از هدف آن، شما در اين گونه گروه ها ياد مي گيريد چگونه درست فکر کنيد و ايده خود را در جهتي درست و عملي شدن رشد دهيد.

 

 

تاريخچه

ايده اصلي اين گونه رويدادها براي اولين بار در سال 2007 توسط فردي به نام اندرو هايد طرح ريزي شد. در اين گروه عده از افراد آخر هفته در مورد يک ايده کسب و کار هم فکري مي کردند تا آن را اجرايي سازند. پس از انتشار موفقيت آن همايش آخر هفته ديگري چند ماه بعد از آن، در ونکوور کانادا برگزار شد. سرانجام در سال 2009 اين گونه گردهمايي هاي آخر هفته اي به عنوان يک سازمان غير انتفاعي ثبت شد.

ايده اي استارتاپي، قبل از اينکه شما يک ايده را در ذهن خود رشد دهيد نياز است چند موضوع مهم را هميشه مدنظر خود قرار دهيد. مدل کسب و کار ايده اي که مي دهيد چگونه است يا به بيان ديگر ايده شما چگونه منابع مالي را در بازار هدف جذب مي کند و به سوددهي مي رسد. که معمولا افراد متخصص در کارآفريني با انواع مدل هاي کسب و کار Business model آشنا هستند که در برنامه هاي استارتاپي افراد متخصص در اين زمينه مي توانند مشاوره هاي خوبي را در مورد ايده شما و مدل هاي سرمايه گذاري بدهند. اما براي اينکه يک ايده بتواند در محيط وب سرآمد باشد، لازم است اين سه ويژگي را داشته باشد: ”‌نوآوري، خلاقيت و ايده پردازي

خلاقيت، طبق تعاريف علمي، خلاقيت يا آفرينندگي فرآيند ذهني کشف ايده‌ها و مفاهيم، يا آميزش ايده‌ها و مفاهيمِ موجود است که توسط فرآيند بينش خودآگاه يا ناخودآگاه تحريک مي‌شود. در واقع خلاقيت يعني بکارگيري توانايي‌هاي ذهني براي ايجاد يا تبلور يک فکر يا مفهوم جديد که برخي نيز آن را به ترکيب ايده‌ها يا ايجاد پيوستگي بين ايده‌ها تعبير نموده‌اند .در تعريفي ديگر خلاقيت بازي با تخيل و امکانات است که در حين تعامل با عقايد، افراد و محيط، منجر به ارتباطات و نتايج جديد و معنادار مي شود.

نوآوري، بکارگيري ايده‌هاي نوين ناشي از خلاقيت است. در واقع به پياده ساختن ايده ناشي از خلاقيت که به صورت يک محصول يا خدمت تازه ارائه شود، نوآوري گويند. اختراع به معناي«پديدآوردن محصول جديد» است، اما نوآوري فراتر از آن است و به معناي «معرفي محصولي تازه» است که با ابداع و عرضه صورت مي‌گيرد.

سرمايه‌گذاري خطرپذير (Venture Capital) يا وي سي که از آن با عنوان‌هاي «سرمايه‌گذاري جسورانه» يا «سرمايه‌گذاري کارآفريني» نيز نام مي‌برند، عبارت است از تأمين سرمايه لازم براي شرکت‌ها و کسب ‌وکارهاي نوپا )استارتاپ (و کارآفرين که مستعد جهش و رشد ارزش و البته ريسک فراواني است. اين شرکت‌ها در مراحل ابتدايي رشد و تکامل اقتصادي خود، مورد توجه سرمايه‌گذاراني هستند که با ارزيابي موشکافانه خود، شکاف سرمايه و کمبود نقدينگي شرکت‌هاي کارآفرين را جبران مي‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار مي‌گيرند.

سرمايه‌گذار ريسک‌پذير با مديريت فعالانه و برنامه‌ريزي در توسعه مدل‌هاي راهبردي، در کسب‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزايش قيمت سهام اين شرکت‌ها نقش مهمي ايفا مي‌کند. رونق و توسعه فعاليت‌هاي سرمايه‌گذاري ريسک‌پذير موتور محرکه و محور اصلي رشد محصولات جديد و نوآوري در عرصه فناوري است.

 

در استارتاپ ويکند، برد و باخت معنايي ندارد، مهم تر از برنده شدن در اين رويداد، تجربه کردن است. قرار است شما در ۳ روز با چند افرادي که ممکن است اصلا همديگر را نشناسيد، تيم تشکيل دهيد و با تمام قدرت و تمرکز يک کسب و کار را از صفر تا ۱۰۰ خلق کنيد. فراموش نکنيد کسب و کاري که در سه روز شکل بگيرد کامل نيست اما مي‌تواند بعد از اين سه روز تکميل شده و به موفقيت برسد.
همه ي شرکت کننده هاي اين رويداد، کارآفريني را در يک آخر هفته کاملا عملي تجربه مي‌کنند، مهم نيست شما صاحب ايده باشيد يا برنامه نويس يا حسابدار و گرافيست و حتي دانشجويي که هيچي بلد نيست، فقط مهم اين است که به کارآفريني علاقه داشته باشيد و جرأت و اراده راه انداختن يک کسب و کار را داشته باشيد.
شما در اين سه روز، درست رقابت کردن را ياد مي‌گيريد، ياد مي‌گيريد چطور مي‌شود ايده تجاري خود را در ۶۰ ثانيه با100 نفر غريبه در ميان گذاشته و نظر آن ها را جلب نماييد. شما چگونگي تشکيل يک تيم مناسب براي موفق شدن پروژه تان را در عمل تجربه مي‌کنيد! ياد مي‌گيريد بازار و مشتري از ايده مهم تر هستند و بايد بتوانيد بازار و مشکل مشتريتان را به خوبي بشناسيد و تحليل کنيد. تو اين سه روز مديريت زمان و استفاده از کمک مربيان رو ياد مي‌گيريد.

از صبحت درباره ايده خود نترسيد، ايده بايد چکش بخورد تا درست شود و اين را فراموش نکنيد که ايده بي ارزش ترين چيز ممکن است، درست اجرا کردن مهم است و بايد براي آن تلاش کنيد.
برد و باخت ذره اي براي استارتاپ ويکند مهم نيست چون خيلي وقت ها داوران سليقه اي عمل مي‌کنند، معمولا تيم هاي تشکيل شده در استارتاپ ويکند، بعد پايان رويداد فرو مي پاشند. پس سعي کنيد جزو اينگونه تيم ها افراد نباشيد و اگر به تيم و ايده خود اعتماد داريد حتما بعد از رويداد تلاش کنيد تا با تيم و ايده اي که به دست آورده ايد يک کسب و کار فوق العاده بسازيد.تا مي‌توانيد ياد بگيريد، تجربه کنيد و با افراد جديد آشنا شويد. استارتاپ ويکند براي همين برگزار مي‌شود.

محور هاي اولين رويداد ملي  استارتاپ ويکند ايمني مجتمع مس سرچشمه به شرح ذيل مي باشند.

 

انتهای پیام / *

خروج
چند رسانه ای
انتشارات آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا

سايتهاي وابسته