کد خبر: 99/ ١٠:٠١ - 1398/04/23/ تعداد بازدید: 99
نسخه چاپي
ارسال به دوست
اخبار
مصاحبه با آقاي مهندس حکيمي
رئيس ايمني و آتش نشاني مجتمع مس سرچشمه
به طور کلي براي راه اندازي يک استارت آپ موفق بايد ابتدا يک ايده خوب داشته باشيد يعني يک محصول يا خدمتي که واقعا يک نياز اساسي را برطرف کند و همچنين سرمايه گذاري که هزينه هاي شما را تا جاي ممکن کاهش دهد.

1.      شناخت نياز و خلق ايده

اولين و مهمترين چيز در راه اندازي يک استارت آپ شناخت نياز مردم است. ايده اي که واقعا يک نياز اساسي را برطرف کند. نيازي نيست حتما ايده ناب و خاصي داشته باشيد! بعضي وقت ها با آشنا کردن مردم با فناوري هاي جديد نيز مي توان نياز آن ها را بر طرف کرد. به عنوان مثال اسنپ با استفاده از تکنولوژي مکان ياب توانست مشکل مردم را حل کند. درخواست تاکسي در محل يک ايده فوق العاده بود که قبلا هم در کشور هاي خارجي از آن استفاده مي شد.

نکته مهم : ايده هاي خود را حتما يادداشت کنيد. خصوصا ايده هاي ريزي که در ذهن تان است و به ايده اصلي تان مربوط مي شود. هر چقدر هم که باهوش باشيد باز هم جزئيات ايده تان از يادتان مي رود.

 2.      ساخت نمونه اوليه

خيلي از دوستان که هيچ وقت نمي توانند استارت آپ خود را راه اندازي کنند در اين مرحله متوقف مي شوند. ايده هاي خيلي خوبي دارند ولي هيچ وقت نمي توانند آن ها را عملي کنند. بهترين راه اين است که نمونه اوليه يا نسخه دمو خدمت و محصول تان را بسازيد و ارائه دهيد. اگر بتوانيد اين مرحله را پشت سر بگذاريد مطمئن باشيد استارت آپ شما به زودي راه اندازي مي شود.

 

3.      ارائه نمونه اوليه به 100 نفر

مرحله بعدي اين است که محصول اوليه خود را حداقل به 100 نفر نشان دهيد و نظرات آن ها را جويا شويد. بهتر است اين 100 نفر افرادي کاملا غريبه و ناشناس باشند چون اگر آشنا باشند مطمئن باشيد براي روحيه دادن به شما مي گويند محصول تان خيلي خوب است هرچند که اصلا به درد به خور نباشد. پس اين مرحله خيلي مهم است و بازخوردهايي مي گيريد بسيار به شما کمک خواهد کرد.

 

4.      تامين سرمايه گذار

زماني که احساس کرديد محصول شما نقصي ندارد و آماده ارائه شده است نوبت به جذب سرمايه گذار مي رسد. اگر خودتان نمي توانيد از پس مخارج هاي پروژه بر آييد بهتر است از يک سرمايه گذار کمک بگيريد. همچنين مي توانيد به سراغ شتاب دهنده ها برويد.

 

5.      ثبت ايده يا برند

بعد از تامين سرمايه گذار يا شريک همه چيز آماده است تا استارت آپ خود را راه اندازي کنيد. بهتر است براي شروع ايده و برند يا شرکت خود را ثبت کنيد.

 

6.      راه اندازي محصول

محصول شما هرچقدر هم که ناقص باشد بايد راه اندازي شود. مواردي مثل رابط کاربري ، بهينه سازي ، افزايش سرعت عملکرد و … را مي توانيد در آينده به محصول خود اضافه کنيد. فراموش نکنيد هيچ محصولي از ابتدا کامل نبوده است و طي گذشت زمان رفته رفته کامل شده است.

 

7.      جذب کاربران بيشتر و همراهي آن ها

سعي کنيد ايده تان را به افراد بيشتري نشان دهيد. معمولا مي گويند 1000 کاربر بايد جذب کنيد تا بتوانيد از بازخوردهاي آن ها محصول يا خدمت تان را کامل کنيد. همينطور هم است. بايد کاربرانتان را دنبال کنيد. به عنوان مثال اگر همراه شما نشدند مسئله را جويا شويد. اشکال کار را پيدا کنيد و در مرحله بعدي آن را حل کنيد.

 

8.      دوباره راه اندازي کنيد

با توجه به بازخورد هاي دريافت شده مي توانيد نقايص محصول خود را پيدا کنيد. حالا نوبت آن رسيده است که اين نقايص را بر طرف کنيد و محصول تان را دوباره راه اندازي کنيد. مطمئن باشيد محصول شما با ارزش است که قصد داريد نقايص آن را برطرف کنيد و آن را دوباره راه اندازي کنيد.

 

9.      سعي کنيد رشد کنيد

اگر بتوانيد هفته اي 5 درصد به کاربرانتان بيافزاييد مطمئن باشيد رشد خوبي را طي خواهيد کرد. اگر همين طور پيش برويد تا 4 سال آينده موفق به جذب حدود 20 ميليون کاربر فعال خواهيد شد. استارت آپ شما هم مي تواند معروف شود و جز يکي از برترين استارت آپ هاي کشور شود.

بعد از اينکه استارت آپ شما به موفقيت رسيد ممکن است مورد توجه بسياري از سرمايه گذاران و برند هاي ديگر قرار بگيرد. ممکن است پيشنهاد هاي خوبي براي فروش سهام استارت آپ تان به شما بدهند درست مثل اينستاگرام که توسط فيسبوک خريداري شد.

 

همانطور که مي دانيد براي بررسي و عملي کردن يک ايده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته هاي مرتبط نيازاست و از آنجايي که ايده هاي استارتاپي در اينترنت متولد مي شوند معمولا در اين گرو ها برنامه نويس ها، طراحان، بازارياب ها، مديران محصول و مشتاقان کارآفريني گرد هم آمده و ايده هايشان را به اشتراک گذاشته، تشکيل تيم مي دهند و محصولي را ساخته و تجارت نوپايي را آغاز مي نمايند.

معمولا به اين شکل است که افرد ايده هاي خود را بيان مي کنند، سپس ايده هاي برتر انتخاب مي شود، گروه هايي تشکيل داده و روي عملي کردن آن ايده کار مي کنند، در نهايت در ساعات پاياني استارتاپي ها، ايده هايي که روي آن کار شده بيان مي شود، اگر يک دمو از آن آماده شده باشد نمايش داده مي شود. در اينجا هم داوران حضور دارند و هم بعضي سرمايه گذران، که با توجه به پتانسيلي که ايده شما براي کسب بازار دارد، روي ايده شما سرمايه گذاري مي کنند و ايده هاي برتر انتخاب مي شود.

ايده در حقيقت يک طرح ذهني است. شايد بتوان ايده دادن را اولين گام براي حل يک مشکل يا برآورده کردن يک نياز دانست. به عبارت ديگر ايده ساده‌ترين راه حلي است که انسان در برابر يک مساله يا نياز به آن فکر مي‌کند. هر چند مي‌توان يک ايده را بسط داد و پيچيده کرد که افرادي که خلاقانه محيط اطراف خود نگاه مي کنند مي توانند ايده هاي بهتري را براي تبديل شدن به يک منبع کسب درآمد بدهند.

اين برنامه از ساعت ۶ بعدازظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد. در اين برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تيم) همگي در يک فضاي مشترک قرار مي‌گيرند و با کمک مربيان خبره که از ميان کارآفرينان موفق انتخاب مي‌گردند ايده‌ها را به کسب و کار تبديل مي‌نمايند.

در پايان برنامه تيم‌ها پروژه‌هاي خود را به هيئتي از داوران که از ميان جامعه سرمايه‌گذار و اساتيد دانشگاهي و کارآفرينان هستند، ارائه مي‌نمايند. اين رويداد در سطح جهاني توسط برندهاي معتبري همچون گوگل، مايکروسافت، آمازون و ... حمايت تجاري مي‌گردد

 

انتهای پیام / *

خروج
چند رسانه ای
انتشارات آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا

سايتهاي وابسته