کد خبر: 182/ ١٠:٠٦ - 1398/04/23/ تعداد بازدید: 182
نسخه چاپي
ارسال به دوست
اخبار
مصاحبه با آقاي دكتر مجيد علي زاده
مدير عامل شركت مهندسي پايش سيستم مهر مدير دفتر ملي سازمان جهاني ايمني WSO در اتريش
شتاب دهنده ها که طي چند سال گذشته تعدادشان در کشور ما افزايش يافته است کار اصلي شان سرمايه گذاري روي استارت آپ ها است.

در واقع شتاب دهنده ها در قبال سرمايه گذاري روي ايده هاي نو و کاربردي استارت آپ ها درصدي از مالکيت آن ها را مي گيرند. شتاب دهنده ها علاوه بر سرمايه گذاري روي استارت آپ ها خدماتي مثل آموزش دادن توسط متخصصين آن حوزه را در اختيار صاحب ايده ها قرار مي دهند. معمولا شتاب دهنده ها شانس به موفقيت رساندن استارت آپ ها را افزايش مي دهند.

شتاب دهنده ها از ابتداي شروع کار يک استارت آپ يعني ارائه محصول اوليه يا نسخه دمو تا مراحل پاياني و پيشرفته تر همراه آن ها هستند.

البته شتاب دهنده ها فقط از ايده هاي خام استقبال نمي کنند. يعني فکر نکنيد کسي که فقط ايده اي داشته باشد هر چند ناب مي تواند از شتاب دهنده ها کمک بگيرد. بعضي از دوستان فکر مي کنند شتاب دهنده ها خريداران ايده ها هستند. در صورتي که اصلا اينطور نيست! بايد ايده همراه با طرح توجيحي باشد تا شتاب دهنده ها بدانند قرار است روي چه ايده و استارت آپي سرمايه گذاري کنند. شتاب دهنده ها يک پشتيبان و راهنماي خوب براي راه اندازي و به موفقيت رساندن استارت آپ ها هستند.

يکي از شتاب دهنده هاي معروف ايراني شتاب دهنده آواتک است که شرايط بسيار ويژه اي نظير تامين سرمايه اوليه، در اختيار گذاشتن مربي و مشاور، ارائه فضاي کاري مناسب، آموزش، شبکه سازي و ارائه سرويس هاي رايگان مثل سرور اختصاصي، هاست هاي ويژه ابري، تبليغات رايگان و … را در اختيار استارت آپ ها قرار مي دهد.

 شتاب‌دهنده استارتاپ Seed accelerator يا Startup acceleratorيا به اختصار شتاب‌دهنده، مجموعه اي است که از ابتداي کار يک استارتاپ (نوپا) آن را تحت پوشش خود در مي‌آورد و براي اين کار از ميان شرکت کنندگان، پس از مدتي کوتاه به نام پيش شتابدهي، تيم هايي را برگزيده و به عنوان استارتاپ براي خود انتخاب مي‌کند. شتاب‌دهنده‌ها با سرمايه‌گذاري اوليه بر روي يک شرکت نوپا، درصدي از مالکيت آن را در اختيار گرفته و در مقابل به گردانندگان پروژه، آموزش‌ها و امکانات و شبکهارتباطي لازم براي کسب موفقيت بهتر و سريعتر را خواهند داد.در ايراننيز هم اکنون تعدادي مجموعه در قالب شتاب دهنده مشغول به فعاليت هستند.

در استارتاپ ويکند با افراد و شريک هاي جديدي آشنا مي شويد که مي توانند در پيشبرد ايده شما يا سرمايه گذاري روي آن به شما کمک کنند. در کشور ما نيز چندين دوره استارتاپ ويکند برگزار شده است. فراموش نکنيد بسياري از شرکت هايي که در حال حاضر در دره سيليکوني، قلب فناوري دنيا حضور دارند، ايده هاي خود را به اين شکل مطرح کردند و امروزه به ابر شرکت هاي فناوري دنيا تبديل شده اند.

مطالعه شرکت هاي با رشد سريع (High Growth Firms: HGF) يکي از موضوعات اخيرا پرطرفدار در مطالعات کاربردي در زمينه کارآفرين يبوده است. طبق اصول سياست گذاري، کارآفريني بايد منجر به رشد اقتصادي و ايجاد روزافزون شرکت هاي با رشد سريع (HGF) گردد. اين شرکت ها با وجود اينکه تنها بخش کوچکي از تعداد کل شرکت ها را تشکيل مي دهند (حدود ۵%) اما نزديک به نيمي از شغل هاي جديد>۵۰درصد را در جامعه خلق مي کنند. با توجه به اين نکته، بسياري از محققين و سياست گذاران در تلاش براي پاسخ گويي به اين سوال هستند: چگونه شرکت هاي با رشد سريع بيشتري ايجاد کنيم؟

 

به محض مطرح شدن اين پرسش، چالش هاي بسياري در سطح بنيادين نمايان مي گردد. اول از همه اينکه تعريف جامع و مورد توافق براي “شرکت با رشد سريعوجود ندارد. در ادامه به برخي تناقضات اشاره مي شود.

تعريف هاي متفاوت داراي اختلاف فاحش در نشانگرهاي تعيين کننده (درامد، کارمندان، سود، توليد، دارايي ها و …)،معياراندازهگيري (مقدارمطلق، درصد، لگاريتم، شاخص) و حتي بازه زماني هستند.

تعريف OECD-Organization for Economic Cooperation and Development از شرکت هاي HGF به اين صورت است: شرکتي با حداقل ۱۰ کارمند در زمان راه اندازي که در يک بازه زماني ۳ ساله رشد سالانه ۲۰% را تجربه کند. اين تعريف به عنوان تعريف استاندارد به کار گرفته شده اما در اقتصادهايي که شرکت هاي بسيار کوچک بخش اعظم فعاليت ها را انجام ميدهند کارايي ندارد.به طور مثال در کشورهاي سوئد و روماني حدود ۸۰% از شرکت هاي فعال و HGF ها داراي کمتر از ۱۰ کارمند هستند.

با اين توضيحات روشن است که توافق چنداني بر روي تعريف شرکت هاي با رشد سريع وجود ندارد. اين مساله به طور طبيعي به اين سوال مي انجامد که “آيا همه شرکت هاي با رشد سريع، صرف نظر از نشانگرها و معيار اندازه گيري، از يک گونه هستند؟”. اگر چه پيش از اين مطالعاتي براي پاسخ مستقيم به اين پرسش صورت گرفته، ليکن به جاي حل مساله بر پيچيدگي آن افزوده و منجر به انباشت دانش در اين زمينه نشده است.

توجه و پاسخ به اين چالش ها به دانش ما در زمينه شرکت هاي با رشد سريع کمک مي کند و ارتباط معنادارتري ميان تحقيق و عمل را نتيجه مي دهد. بر اساس نظر نگارنده همه انواع رشد يکسان نيستند و آنچه که کارآفرينان و دولت ها بايد به دنبال آن باشند رشد پايدار است. منظور از پايداري قابليت حفظ نرخ رشد بالا براي چندين سال متوالي و تاب آوردن در مقابل تهديدات و وقايع بيروني است. براي کاربردي کردن تعريف رشد پايدار سه معيار سنجش را معرفي مي نماييم:

ماندگاري: مقياسي براي ادامه دار بودن و قابل پيش بيني بودن رشد مثبت است. شرکت هاي HGF بايد بتوانند براي دوره هاي زماني طولاني تري رشد مثبت را تجربه کنند و حداقل ممکن نوسان از مثبت به منفي را داشته باشند. در عين حال رشدهاي سريع بايد تکرارپذير نيز باشند.

نوسان: مقياسي از عدم اطمينان و خطرپذيري است. منظور از نوسان، ميزان تغييرات در نرخ رشد در رابطه مستقيم با عدم قطعيت عملکرد آينده مي باشد. يک کسب و کار بي ثبات داراي خطر بيشتر و احتمال بالاي ورشکستگي خواهد بود.

ادامه حيات: مقياسي از تناسب با بازار است. شرکت هايي که با بازار در دسترس متناسب نيستند محکوم به حذف شدن از چرخه فعاليت هستند. شرکت هاي HGF بايد بتوانند نرخ بقاء بيش از متوسط شرکت هاي ديگر داشته باشند چرا که رشد به خودي خود نشان دهنده حرکت صحيح در جهت حل يک مشکل است.

 اولين انقلاب ديدگاه در سياست گذاري کارآفريني هنگامي به وجود آمد که ايجاد شرکت هاي با رشد سريع بر ايجاد صرفا تعداد بيشتر شرکت ارجحيت يافت و به عنوان هدف اصلي انتخاب شد. اين تغيير نگرش پس از درک اينکه همه شرکت ها يکسان نيستند و کيفيت بر کميت مقدم است به وجود آمد. اکنون يک انقلاب دوم در تحقيق و عمل را پيشنهاد شده است. اين انقلاب تغيير نگاه از ايجاد شرکت هاي با رشد سريع” به سمت ايجاد “شرکت هاي با رشد سريع با کيفيت” مي باشد.

بوم کسب و کار جهت فعاليت تيم ها

يکي از موارد مهم در هر استارتاپ ويکندي کار بر روي بوم کسب و کار مي باشد. اين بوم مبناي فعاليت تيم ها براي تبديل ايده از فضاي خام به يک کسب  و کار نوپا مي باشد. برگزاري کارگاه در اين خصوص و فعاليت تيم ها به شکل منظم روي بخش هاي اين بوم جزء يکي از فعاليت هاي اصلي رويداد استارتاپ ويکند مي باشد. قسمت هاي مختلف بوم كسب و كار به قرار زير مي باشد:

قسمت اول: يک شرکت چگونه تعريف مي شود؟شرکت يک سازمان تجاري است که محصول يا خدمتي را در ازاي درآمد و سود مي فروشد.

قسمت دوم: مدل کسب و کار:موثرترين راه براي اينکه به همه جوانب و اجزاي کسب و کار خود خوب فکر کنيد، مدل کسب و کار است. اما مدل کسب و کار چيست؟ اجزاي آن شامل چه مواردي مي شود؟يک شرکت از طريق مدل کسب و کار براي خودش ارزش مي سازد و همزمان محصول يا خدمات خود را به مشتريانش ارائه مي دهد.

قسمت سوم: ارزش پيشنهادي در بوم مدل کسب و کار-ارزش پيشنهادينشان مي دهد که چه چيزي و براي چه کسي مي سازيد. براساس تعريف ارزش پيشنهادي، ايده يا محصول در اولويت اول نيست. بلکه بايد مشکل يا نياز مشتري را برطرف کرد.

قسمت چهارم: بخش بندي مشتريان در بوم مدل کسب و کار-بايد دقيقا بدانيد مشتريان شما چه کساني هستند و چرا از شما خريد خواهند کرد. آن ها موظف نيستند کالا يا خدمات شما را خريداري کنند ولي شما موظف به خدمت رساني به آن ها هستيد. پس از ساختمان بيرون بزنيد و هر جزيياتي را اعم از ويژگي هاي جغرافيايي، اجتماعي و آماري درباره آن ها جمع آوري کنيد. در اين مرحله پرسوناي مشتري خود را ترسيم کنيد.

 

قسمت پنجم: کانال ها در بوم مدل کسب و کار-چگونه محصول خود را به دست مشتري مي رسانيد؟ کانال هابه دو دسته فيزيکي و مجازي تقسيم مي شوند که در اين قسمت بايد تصميم بگيريد که مي خواهيد از چه نوع کانال هايي استفاده کنيد.

قسمت ششم: ارتباط با مشتري در بوم مدل کسب و کار-اين قسمت در مورد چگونگي جذب مشتري، نگهداري آن ها و رشدشان است. براي تعريف اين مورد در کسب و کارهاي آنلاين، با يک قيف دووجهي روبرو هستيم که شامل سه مرحله get، keep و grow است. براي آشنايي کامل با اين قيف مقاله آشنايي با قيف سنجه ها را مطالعه نماييد.

قسمت هفتم: جريان هاي درآمدي در بوم مدل کسب و کار-چگونه از محصول يا خدماتي که به بخش هاي مشتري ارائه مي شود، درآمد کسب مي کنيد؟ مشتري درواقع براي چه ارزشي به شما پول پرداخت مي کند؟ مقاله هاي دنباله دار انواع مدلهاي درآمدي براي کسب و کارهارا جهت اطلاعات بيشتر مطالعه نماييد.

قسمت هشتم: منابع کليدي در بوم مدل کسب و کار-به چه دارايي هايي نياز داريد تا مدل کسب و کار شما جواب دهد؟ منابع مالي، دارايي هاي فيزيکي و ماشين آلات، دارايي هاي فکري و يا حتي سرمايه هاي انساني مي توانند نقش منابع کليديکسب و کار شما را ايفا کنند.

قسمت نهم: شرکاي کليدي در بوم مدل کسب و کار-بايد به اين سوال پاسخ دهيد که شرکاي شما چه کاري و در چه زماني براي شما انجام مي دهند. استارتاپ ها در شروع کار نياز به شرکايي که يک شرکت چندين و چندساله دارد، نخواهند داشت. نوع شراکت ها نيز مي تواند متنوع باشد.

قسمت دهم: فعاليت هاي کليدي در بوم مدل کسب و کار-مهم ترين کاري که بايد براي موثر واقع شدن مدل کسب و کارتان انجام دهيد چيست؟ اين مساله به نوع کسب و کار شما وابسته است.

قسمت يازدهم: ساختار هزينه ها در بوم مدل کسب و کار-براي اجراي مدل کسب و کارتان چه مقدار بايد هزينه کنيد؟ حواستان به هزينه هاي پنهان هم باشد. هزينه هاي منابع کليدي و فعاليت هاي کليديپرهزينه را نيز در نظر بگيريد. بعد از همه اينها هزينه هاي ثابت و متغير را نيز محاسبه کنيد

 

 

انتهای پیام / *

خروج
چند رسانه ای
انتشارات آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا

سايتهاي وابسته